Varāns

Varāns

Foreli nenoķēru, bet ķirzaku nobildēju gan. :)

Miljons

Miljons

Nesen noslēdzās 2011. gadā pēc "Skonto Būves" iniciatīvas aizsāktais projekts "Miljons foreļu...

Industrial

Industrial

Plastmasas pudeles, riepas, krānus un trubas var sastapt, ja iebrien pie cilvēkiem foreles...

Baldriāns

Baldriāns

Atnesu runcim no upmalas baldriāna sakni paēsties. Priekā! :)

Sestdiena

Sestdiena

Beidzot karstais laiks ir beidzies. Lietus ir lijis, līst un joprojām līs pamatīgi. Pateicoties...

Puķupīte

Puķupīte

Iebridu uz stundiņu foreļdārzā. Labprāt jau ilgāk pa tām "foreļ-dobēm" pabradātos, taču...

Čaika

Čaika

Liels paldies Individuālo Garāžu Kooperatīvajai Sabiedrībai “Čaika” par iespēju Jūsu 40 gadu...

Kirdikt

Kirdikt

Vēl pavisam nesen man kāds makšķernieks deva padomu: “Ja pie upes dosies ar domu nostīvināt,...

D&J

D&J

Kurš šajā ģimenes tandēmā no kura mācās - tas kļūst aizvien intriģējošāk :) Videoklipa galvenajās...

Vēja zivis

Vēja zivis

Garš video par garām zivīm. :) Paldies Borisam un Guntaram par...

Džigs

Džigs

Džigs! Tā arī es īsti vēl neesmu ticis skaidrībā -- lietot šo mānekli praktiskajā foreļu un alatu...

 • Varāns

  Varāns

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Miljons

  Miljons

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Industrial

  Industrial

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Baldriāns

  Baldriāns

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Sestdiena

  Sestdiena

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Puķupīte

  Puķupīte

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Čaika

  Čaika

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Kirdikt

  Kirdikt

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • D&J

  D&J

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:45
 • Vēja zivis

  Vēja zivis

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:48
 • Džigs

  Džigs

  Ceturtdiena, 03 Oktobris 2013 08:49

 

SFbBox by psd to html

C1Pavasaris ir atnācis, un rāpulis arī ir atrāpojis. 20.03.2012. ir datums, kad šogad visā Latvijā iestājās astronomiskais pavasaris. Ar to tad arī es jūs visus apsveicu.:) Tas tā - par pavasari, bet, kas attiecas uz pašu rāpuli, tad šoreiz būs runa par Latvijas čūskām. Cik tad īsti tās ir indīgas? Cik garas? Kādas sugas? Un pats galvenais – cik to ir daudz?

Sākšu ar pašu galveno. Cik tad daudz tās čūskas mums te, Latvijā, vispār ir!? Tie, kuri dzīvo pilsētā, noteikti atbildēs, ka maz. Savukārt, tie, kas dzīvo piepilsētā, atbildēs, ka pietiekoši. Nu un tie, kuri dzīvo laukos, atbildēs, ka daudz. Taču ir arī ne mazums tādu cilvēku, kuriem sastapšanās ar kādu no trijām Latvijā sastopamajām čūsku sugām ir kļuvusi jau praktiski par ikdienu. Pie šādiem cilvēkiem varētu pieskaitīt sēņotājus, ogotājus, mežstrādniekus, makšķerniekus, medniekus u.t.t. Vārdu sakot - tie ir cilvēki, kuri apzināti dodas ciemos pie čūskām uz mežu, parku, purvu vai kur citur.

Brrrr! Kādam varbūt jau drebuļi pārskrien, izdzirdot vien pašu vārdu – čūska. Es viņus saprotu, un zināma taisnība jau viņiem arī ir. Tikai šoreiz tas „brrr” vairāk attiecas uz aukstumu, jo čūskas ir aukstasiņu dzīvnieki. Tas ir - čūskām nav konstanta (vienmērīga) ķermeņa temperatūra un tās ir atkarīgas no apkārtējās vides temperatūras. Savukārt, siltasiņu dzīvnieki savu ķermeņa temperatūru spēj regulēt paši un nav atkarīgi no laikapstākļiem, siltās saulītes, vēsās ziemas u.t.t. Tātad - ja jau čūskai ir auksti, tad tai noteikti vajag arī sasildīties? Tieši tā! Un to viņa arī dara. It īpaši pavasara pirmajā saulītē, kad zemi ir sasnieguši pirmie siltie saules stari. Tie čūsku „uzsilda” un liek kļūt aktīvākai.

Dažādi celmi, lapu un piemājas kompostu kaudzes, kā arī grauzēju alas vai citas slēptuves pavasarī tiek pamestas, lai varētu uzsākt savu kārtējo sugas pavairošanas rituālu. Nu un vienlaikus, lai iegūtu arī „vasarīgu iedegumu”, sauļojoties siltajā un patīkamajā pavasara saulītē. Ja vaicāsiet, kad tad tas īsti notiek un kad tad tas īsti sākas, tad es droši varu atbildēt, ka tas jau ir noticis. Tiklīdz nokūst pirmie sniegi, tiklīdz saulīte ir uzsildījusi čūsku midzenīti, tā tūdaļ jau iet vaļā pirmā rosība. Šis čūsku jampadracis savu kulmināciju sasniedz aprīļa vidū un maija sākumā. Tad gan viss - pat lielākās sliņķes un „šļaukas” jau ir uzsilušas tiktāl, ka reizēm pat pamanās iecirst savus zobiņus dibenā kādam pavasara apreibinātam mīlētāju pārim vai arī kādam zaļajā zālītē, uz izklātas segas atstātam mazulim. Taču visvairāk, manuprāt, ka ir ticis tieši makšķerniekiem. Vai vēl precīzāk - vimbotājiem.

Šis video ir tapis ar telefona palīdzību agrā pavasarī un tajā skaidri var saskatīt divu „vimbotāju” pārgalvīgos eksperimentus rāpuļu izpētē. Mjā... Piemērs varbūt nav no pareizākajiem, bet kā tad lai noskaidro zalkšu mammas patiesos izmērus?! Nu, protams, ka tikai pabakstot čūskiņu ar kādu zariņu! :) Viens stāv blakus un smejās, otrs filmē un vienlaikus traucē čūskai sildīties. Lai vai kā! Savu mēs tomēr panācām, un tas bija: 1) Respekts pret čūskām mums tikai nostiprinājās. 2) Pirmo reizi mūžā mums bija iespēja aplūkot aptuveni 1.2 – 1.4m garu zalkti. Super! Pat neiekoda un, lai neiekostu arī jums, es kā siltasiņu „dzīvnieks” silti jums iesaku šādus eksperimentus neatkārtot.

Zalktis, odze un gludenā čūska. Beidzot mēs esam nonākuši pie visām trijām Latvijā sastopamajām čūsku sugām. Nu jā, ir vēl arī tāda glodene, taču nejauciet - tā nav čūska, bet gan visparastākā ķirzaka. Jā! Glodene ir gara ķirzaka bez kājām, un pie nepieciešamības, piemēram, aizstāvoties, kā jau ķirzakām pienākas, tā ļoti veikli var šķirties arī no savas astes. Lūk, arī ir visu šo trīs čūsku, kā arī glodenes fotoattēli. Bildes ir iegūtas no portāla www.mammamuntetiem.lv. Šeit jūs varat uzzināt arī ko vairāk par čūsku kodumiem, tālāko rīcību šādā gadījumā, pirmajām pazīmēm, ārstēšanu un citām nopderīgām lietām.

OdzeZalktis

Gludenā čūskaGlodene - ķirzaka

No kreisās puses: odze, zalktis, gludenā čūska un glodene. Tādām tām vajadzētu arī izskatīties dabā, taču mēdz būt arī izņēmumi, kuri ir atkarīgi no rāpuļa vecuma, dzīvesvietas un citām niansēm. Vismazākā vai visīsākā no čūskām ir odze. Nākamā pēc aprisēm ir gludenā čūska, un tālāk jau nepārspēts seko zalktis. Teikšu uzreiz: es dabā esmu sastapis tikai odzi un zalkti, taču tas ir saprotami, jo gludenā čūska ir patiešām liels retums Latvijas faunā. Tā ir, taču acīs neparko negrib rādīties.

Savukārt, ja runājam par odzēm, tad šis rāpulis mani bieži ir pārsteidzis tieši meža izcirtumos, uz kāda vientuļa zemes ceļa vai arī uz kādas sen nemītas takas. Mazāk ar odzi man ir nācies sasveicināties mitros purvos, pie atklātiem ūdeņiem un citās slapjās vietās. Taču – jā, tas nebūt nenozīmē, ka purvos šī čūska nav sastopama. Tur tā ir, tikai nedaudz nostāk no mitruma. Tas ir izskaidrojams ar to, ka odzei un arī pārējām čūskām mitrums ir ļoti nepieciešams, lai varētu regulēt savu ķermeņa temperatūru, taču pati odze ne visai mīl peldes ūdenī. Viņai vajag tik tā drusciņ apslapināties. Nu un ko tad viņai tajā ūdenī meklēt? Kurkuļus? Tritonus? Priekš kam?! Viņa takš ir Latvijas indīgākā čūska. Sēž uz sava celmiņa blakus kādai nelielai ūdens lāmai un vaktē tik kādu neuzmanīgu pelīti, cirslīti, ķirzaciņu vai kādu citu nelielu grauzēju līdz - hops! Un zobos ir... Tālāk jau indīte, rīklīte un puncītī ir! :)

Zalktis. Ooo... jāā! Teikas, leģendas, dainas, nostāsti. Bet ir jau arī tam visam iemesls. Šī čūska patiešām Latvijā ir ļoti plaši sastopama. Rāpulis ir nekaitīgs. Tas ir - kož, taču nav indīgs. Tiesa gan, mani vēl ne reizi zalktis nav „nokompostrējis”, taču cik zinu no saviem paziņām „kontrolieriem”, tad dažreiz čūskulēns nespējot pat pārkost cilvēka ādu. Un ja nu tas kādam lielākam un spēcīgākam īpatnim arī izdodoties, tad kodiens patiešām neesot sāpīgs. Tikai jautājums šoreiz ir cits. Kā tad īsti atšķirt šo visu čūsku kodumus? To es nezinu, bet varbūt kāds no jums to zina!

Par čūsku izskatu varētu rakstīt gana daudz, taču pie galvenajām pazīmēm es noteikti varētu minēt šādas lietas. Odzei tā nepārprotami ir lielā un trīsstūrainā galva. Tālāk seko neliela kakla daļa un arī pats rumpītis. Atļaušos apgalvot, ka odze ir strupa - samērā īsa, taču ar paresnu vidusdaļu. Un, protams. Slavenā zigzaga svītra uz odzes muguras ir redzama praktiski katram īpatnim, taču ne visiem. Ir arī citi indīgi raksti, kā piemēram, iepriekš redzamajā attēlā.

Savukārt, zalktis ir pilnīgs pretstats odzei. Šī čūska ir slaida un gara. Un vismaz man kā galvenais atpazīšanas indikators kalpo tieši šīs dzeltenās „austiņas” pie čūskas galvas. Dzeltenas, pelēkas vai kā - austiņas ir un paliek austiņas. Tātad! Slaida galva ar „austiņām”, man tas nozīmē – zalktis.

Par trešo - gludeno čūsku - es nemāku spriest, jo, kā jau minēju, tad man vēl nav bijis tas gods ar viņu sastapties. Vai es to gaidu, vai arī tomēr negaidu? Un vai vispār viņa mani gaida?! Hmm... satikšos, aprunāšos un tad jau arī pastāštīšu. :) Lai vai kā, apsveicam šo čūsku ar piešķirto titulu – Gada dzīvnieks 2012.

Nobeigumā es vēlējos pieminēt vēl kādu interesantu visu šo trīs Latvijas čūsku sugu īpatnību. Odze un gludenā čūska ir oldzīvdzemdētājas. Tas ir - olas attīstās tām puncī un īsi pirms dēšanas arī tajā pašā puncī no olām izšķiļas mazuļi. Tālāk pasaulē sīči piezimst jau izšķīlušies. Savukārt, zalktis olas dēj. Cieša čupiņa ar nelielām oliņām tiek sadēta kaut kur komposta kaudzē vai kur citur, un tālāk jau viss ir pašu čūskulēnu ziņā. Tie izšķiļas jau esot ārpasaulē un, kā jau kārtīgai čūskai pienākas, tūdaļ arī uzsāk savu patstāvīgo dzīvi. Medības, slēpšanās, ložņāšana un citas čūskulēnu aktivitātes bieži vien mēdz notikt turpat jūsu dārzā. Nu kaut vai zem tiem pašiem rabarberiem! :)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Komentāri   

 
0 #1 Willow 2013-10-08 08:06
Par čūsku kodumiem un tālāko rīcību, kā arī par to kā izvairīties no čūsku kodumiem var palasīties TvNetā www.tvnet.lv/zala_zeme/dzivnieki/430633-ka_rikoties_ja_karstajas_dienas_sastopaties_ar_cusku
Citēt
 

willowlv Pilnīgi zosāda metas uz upi skatoties. :) https://t.co/jqNbCZrg2u
willowlv Šovakar noķēru uz to, ko vakar saķēru. :) https://t.co/9Ej0me4SgE

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly

Aptauja

Strauta foreļu un alatu ķeršana ar mikrodžigu (džigu):

LM

Biedrība MĒS-ZIVĪM

170058
Šodien
Vakar
Šajā mēnesī
Kopā
24
138
3675
170058